• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 19 - محرم - 1446
  • برابر با : Thursday - 25 July - 2024
1

دومین نشست همایش بین المللی خانواده مقاوم و چالش های اخلاقی جهان

  • کد خبر : 7971
دومین نشست همایش بین المللی خانواده مقاوم و چالش های اخلاقی جهان

قم- دومین نشست همایش بین المللی «خانواده مقاوم و چالش های اخلاقی جهان متحول» به همت پژوهشکده زن و خانواده  با ارائه ۵ پنل تخصصی و ارائه مقالات برتر در قم در حال برگزاری است. در همایش بین المللی خانواده مقاوم و چالش‌های اخلاقی جهان متحول صبح پنجشنبه در سالن همایش آیت الله شرعی مرکز […]

قم- دومین نشست همایش بین المللی «خانواده مقاوم و چالش های اخلاقی جهان متحول» به همت پژوهشکده زن و خانواده  با ارائه ۵ پنل تخصصی و ارائه مقالات برتر در قم در حال برگزاری است.

در همایش بین المللی خانواده مقاوم و چالش‌های اخلاقی جهان متحول صبح پنجشنبه در سالن همایش آیت الله شرعی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با پنل‌های تخصصی «خانواده مقاوم و اندیشه معاصر»، «ابعاد اخلاقی، روانشناختی و تربیتی خانواده مقاوم»، «ابعاد فقهی- حقوقی خانواده مقاوم»، «تبلیغ، کنشگری و فضای مجازی»، «مقاومت خانواده در رویکرد تاریخی و تمدنی»، «خانواده مقاوم و اندیشه معاصر»، «ابعاد اخلاقی، روانشناختی و تربیتی خانواده مقاوم»، «ابعاد فقهی- حقوقی خانواده مقاوم»، «تبلیغ، کنشگری و فضای مجازی» و «مقاومت خانواده در رویکرد تاریخی و تمدنی» ارائه خواهد شد.

در نشست اول تحت عنوان «خانواده مقاوم و اندیشه معاصر»؛ مقالاتی چون؛ «درآمدی بر فلسفه خانواده هنجارین»، «مقاومت آگاهانه زن مسلمان در اندیشه شریعتی؛ بازخوانی انتقادی»، «شناخت واقعیت متدرّج، شاخص مقاومت اخلاقی ایجادی» و «تیین مفهوم مقاومت در نسبت با مسأله اجبار و زمان آن» ارائه خواهد شد.
نشست دوم با موضوع ابعاد اخلاقی، روانشناختی و تربیتی خانواده مقاوم؛ مقالاتی چون «مقاومت بیمارگون خانواده: انتقال ارزش‌ها به بهای بیماری زایی»، «نفوذ ناپذیر سازی مرزهای مجازی خانواده» و «مدیریت تعارض اخلاقی نقش مادری و همسری و تأثیر آن در سلامت اخلاقی خانواده» را در بر خواهد داشت.
ابعاد فقهی- حقوقی خانواده مقاوم عنوان سومین نشست این همایش است که در آن مقالات «مواجهه های ساختاری فقه برابر تحولات خانواده پس از انقلاب»، «نقش قضات در مقاومت زدایی از ارزش‌های اخلاقی خانواده» و «تعمیق ارزش‌های دینی و ملی و استحکام بنیان خانواده» ارائه می‌گردد.

در چهارمین نشست با موضوع تبلیغ، کنشگری و فضای مجازی؛ مقالات «تصاویر چهارگانه از هیأت و نسبت آن با مقاومت فرهنگی خانواده»، «روایت الگویی نو از کنشگری دختران» و «خانواده، چالش‌های نوپدید اخلاقی و تبلیغ سنتی» بررسی خواهد شد.

نشست پنجم با عنوان مقاومت خانواده در رویکرد تاریخی و تمدنی نیز با ارائه موضوعاتی چون؛ «روایت مقاومت زن مسلمان عرب در دوگانه «اصالت و معاصرت» (با تأکید بر نگاشته‌های قرن بیستم)»، «مقاومت فرهنگی ایرانیان در مدرنیزاسیون رضا خان با تأکید بر پروژه کشف حجاب» و «گفتمان های مقاوم در برابر ناهنجاری‌های امر جنسی پس از ورود مدرنیته به ایران» ادامه خواهد یافت.
نشست ششم این همایش با عنوان خانواده مقاوم و اندیشه معاصر نیز مقالات «نظریه جندر و اثرات نامطلوب آن بر خانواده در مقیاس جهانی»، «نگاهی تطبیقی به ارزش‌های اخلاقی خانواده و اخلاق جهانی در دنیای معاصر» و «نسبت مقاومت اخلاقی و خانواده با نظریه جنسیت؛ با نگاهی به اندیشه انقلاب اسلامی» ارائه خواهد شد.

در هفتمین نشست با موضوع ابعاد اخلاقی، روانشناختی و تربیتی خانواده مقاوم؛ «راهکارهای مقاوم سازی خانواده در اخلاق مأثور با تاکید بر کتاب ایمان و کفر الکافی» و «روایت تجربه تربیتی دبیرستان فائزون» تبیین و بررسی خواهد شد.

در نشست هشتم با عنوان ابعاد فقهی- حقوقی خانواده مقاوم مقالات «تأثیر عملیات سایبری و تحولات اخلاقی خانواده و ظرفیت حقوق بین الملل بشر در مواجهه مؤثر با آن»، «خاستگاه خانواده و اقتضائات حقوقی و اخلاقی آن» و «ضرورت تأسیس سازمان داوری اسلامی در ارتقای مقاومت خانواده» ارائه می‌گردد.

تبلیغ، کنشگری و فضای مجازی عنوان نهمین نشست این همایش بین المللی است که در آن مقالات «خانواده، مقاوم و مواجهه با فضای مجازی» و «خانواده دو فضایی شده و سیاست‌های مقاومتی در مدیریت رسانه» به بحث و بررسی گذارده خواهد شد.

نشست دهم همایش بین المللی خانواده مقاوم تحت عنوان مقاومت خانواده در رویکرد تاریخی و تمدنی، مباحثی چون «ترجمه های نشده در تمدن اسلامی نمونه: زنان تحول ساز»، «صورت بندی مقاومت‌ها در برار تعلیم و تربیت نوین دختران در ایران عصر مدرن» و «مقاومت زدایی اندیشه دینی در دوره معاصر با نگاهی به حوزه جنسیت» را به بحث خواهد گذارد.

لینک کوتاه : https://zanandiplomacy.ir/?p=7971

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.